De jure circa rem monetariam in terris circuli Saxoniae Superioris praesertim Saxonico-Electoralibus

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1723 Miejsce publikacji: Lipsiae Autor:
  • Joecher, Georg Wilhelm
Strony: [8],60, Sygnatura: Pol.8.II.1473 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Joecher, Georg Wilhelm
  • Mascov, Johann Jakob (1689-1761)
  • Seebach, Ludwig Alexander von (1668-1730)
  • Numizmatyka
  • Historia prawa XVII-XVIII w.
Data dodania: 16.12.2019

Dysertacja Georga Wilhelma Joechera na temat praw związanych z biciem i obiegiem monet na terenie Górnej Saksonii (łac. Saxonia Superior; niem. Obersachsen) przedstawiana przez Georga Wilhelma Joechera przed Johannem Jakobem Mascovem na Uniwersytecie Lipskim 13 kwietnia 1723 r. Dzieło podzielone na trzy rozdziały (łac. sectiones): 1. poświęcony jest podmiotom cieszącym się w Górnej Saksonii prawem bicia monety, 2. prawom i działaniom władz związanym z jakością monet wybijanych w Saksonii i 3. jakości monet zagranicznych będących w obiegu na terenie Górnej Saksonii. Całość poprzedza jednostronicowa dedykacji dla Ludwiga Alexandra von Seebacha (1668-1730), radcy dworu elektorów saskich i dyplomaty w służbie Augusta II Mocnego (1670-1733). Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1195-Pol.8.II.1199.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.