De iis, quibus patria potestas impar est, nonnulla disserens ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva d. XVI Sept. a. o. r. MDCCLI more horisque solitis celebranda inclutum Reipublicae Magistratum [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1751 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4692 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Edukacja, szkolnictwo - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 12.12.2019

Mowa okolicznościowa z 1751 r. wygłoszona przez rektora Johanna Langego w Gimnazjum Elbląskim z okazji obchodów zakończenia roku szkolnego (tzw. Actus Liectionis). Obchody miały zróżnicowany charakter. W czasie święta organizowano koncert, publiczne czytanie regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie. Mowy i podziękowania wygłaszał publicznie także rektor szkoły i burmistrz. W 1751 roku swoją mowę Lange poświęcił zagadnieniom politycznym, roztrząsając temat nierówności społecznych w kraju oraz przyczyny tego stanu rzeczy. Podobnie jak i w poprzednich mowach temat ogólny staje się pretekstem do refleksji nad wewnętrzną sytuacją szkoły. Na główny plan wysuwają się takie wątki, jak różnorodne talenty uczniów, ich potencjał, możliwości i wsparcie otoczenia (w tym rodziców), ale i ich ograniczenia (zewnętrzne i wewnętrzne): niskie urodzenie, wady charakteru - co znajduje swoje odbicie także w społecznych podziałach, które przekładają się na układ władzy w kraju. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.