De Evcharistiae mysterio, dignitate et vsv [...] libri III

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1573?] Miejsce publikacji: Vormatiae Autor:
  • Harchies, Josse de
Strony: [ 16 ]; 180 Sygnatura: SD.XVI.818 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Teologia - 16 w.
  • Eucharystia
  • Polemika religijna - 16 w.
  • Ekumenizm - 16 w.
  • Harchies, Josse de (?-1580)
Data dodania: 06.07.2023

Zbiór trzech traktatów teologicznych autorstwa szesnastowiecznego lekarza Josse de Harchiesa poruszających kontrowersyjny wśród różnych odłamów chrześcijaństwa w XVI w. temat Eucharystii. Praca Harchiesa pisana jest w duchu ekumenicznego pojednania. Dzieło otwiera list, w którym autor przesyła pozdrowienia zarówno katolikom, jak i ewangelikom. Jego głównym tematem jest Boży porządek w świecie, który jest objawiony ludziom w strukturach hierarchii, a co za tym idzie również posłuszeństwo przełożonym w Kościele. Harchies powołuje się na tradycję (św. Augustyn, św. Bernard), próbując pogodzić racje obu stron sporu. W głównej części dzieła poświęconej samej Eucharystii również powołuje się na Ojców Kościoła, przywołując zarówno łacińskiej jak i greckie źródła teologiczne. Pierwszy rozdział poświęcony jest teologicznej refleksji nad godnością i misteryjnością sakramentu Eucharystii. W drugim rozdziale autor omawia postawy wyrażające należyty szacunek wobec sakramentu i konieczność jego przyjmowania pod obiema postaciami. Trzeci rozdział porusza zagadnienie widzialnej i duchowej ofiary, jaką jest Eucharystia oraz nadużyć, do jakich dochodzi w przyjmowaniu tego sakramentu. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. SD.XVI.818- SD.XVI.824.