De coniunctionibus magnis insignioribus superiorum Planetarum, Solis Defectionibus, et Cometis, in quarta Monarchia...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1564 Miejsce publikacji: Lavgingae ad Danubium Autor:
  • Leovitius, Cyprian
Strony: [55] K. Sygnatura: Pol.7.II.2421 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Leowitz, Cyprian (1514-1574)
  • Astronomia
  • Efemerydy
Data dodania: 13.12.2013

Efemerydy dla Słońca, Księżyca i innych ciał niebieskich w latach 1564-1674 opracowane przez Cypriana Leowitza (1514-1574) – czeskiego matematyka, astronoma i astrologa. W typowy dla ówczesnych opracowań astronomiczno-astrologicznych sposób zjawiska astronomiczne powiązał autor z wydarzeniami historycznymi (m. in. pojawienie się komety w 1347 ze śmiercią Jana Luksemburskiego). Dawne sygnatury druku: Q.3, Q.2, Um 49. Typ oprawy (materiał) – półskórek; obleczenie – biała skóra, zielony pergamin; okładzina – tektura; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje/zabrudzenia; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami;  niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2419- Pol.7.II.2426.