Daß die Muse nicht sterben lasse hat bey der, Got sei Danck! Glücklich wieder hergestelten Genesung des hochedlen, gestrengen...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1749 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Scubovius, (Skubowski?) Christoff Zacharius
Strony: 2 K. Sygnatura: XVIII. 103 –druk 13 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Druk funeralny
Data dodania: 23.11.2010

Druk okolicznościowy. Wiersz z okazji ozdrowienia burmistrza elbląskiego Michaela Heinricha Horn’a, autorstwa przypuszczalnie Christoff’a Zacharius’a Scubovius’a (Skubowskiego?). O autorze wiadomo, że kształcił się w Elbląskim Gimnazjum, określa się też mianem „syna muz”. Interwencji muz przypisuje też ocalenia od śmierci burmistrza. W wierszu mowa jest m.in. o nieuchronności śmierci (podane przykłady słynnych nieżyjących mężów, jak Cycerona, Trajana, Karola Wielkiego) oraz przemijalności (upadek Kartaginy, obumieranie przyrody zimą). Obecne są też odwołania do miejscowej topografii i realiów (np. Jezioro Drużno). Druk współoprawny z innymi drukami okolicznościowymi (klocek zawiera 106 druków).