Das sich schliessende Polnische Kriegs-Theatrum vorstellend die den so sehnlich gewünschten Frieden publicirende Königl. Residenz-Stadt Warschau nebst andern darzu dientlichen Kupffern. Fernerer Inhalt ist auf folgender Seite zu lesen.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1718 Miejsce publikacji: Franckfurt und Leipzig Strony: [6],303,[1] Sygnatura: Pol.8.II.340 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - XVIII w.
  • August II Mocny (1670–1733)
  • Ledóchowski, Stanisław (1666–1725)
  • Konfederacja tarnogrodzka (1715–1716)
  • Sejm niemy 1717
  • Warszawa
Data dodania: 11.12.2019

Publikacja historyczna przedstawiająca wydarzenia związane z konfederacją tarnogrodzką zawiązaną przeciw królowi Augustowi II Mocnemu i wojną domową, która po niej nastąpiła, a zakończyła się sejmem niemym w 1717 r. Książka zawiera szczegółową narrację o wydarzeniach lat 1715–1717 w Rzeczypospolitej, cytuje w całości lub w części dokumenty wydawane przez konfederatów (przede wszystkim przez marszałka konfederacji Stanisława Ledóchowskiego), przez króla, oraz te stworzone w trakcie rokowań między szlachtą i królem w Rawie. Te podane są albo po niemiecku, albo równolegle po łacinie i niemiecku lub tylko po łacinie. Do zacytowanej relacji generała korpusu saskiego generała Bose dla feldmarszałka Jakuba Henryka Flemminga z bitwy pod Kowalewem dołączony jest plan przedstawiający przebieg starcia. Ponadto na s. 299 znajduje się grafika przedstawiająca medal, który miał być bity w nienazwanym miejscu z okazji zawarcia pokoju w 1717 z napisami po łacinie i niemiecku. Karta tytułowa ozdobiona grafiką przedstawiającą panoramę Warszawy.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.