Das schwere Anliegen der Bläubigen [...] Frauen Helena Loysa ger. Kleinin [...] Herrn Daniel Schwennern [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1714 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Sanden, Bernhard von
Strony: [12] s. Sygnatura: Pol.8.III.657 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Sanden, Bernhard von (1666-1721)
  • Druk funeralny - 18 w.
  • Schwennern, Helena Loysa (1695-1714)
Data dodania: 14.02.2018

Druk funeralny sporządzony na okoliczność śmierci Heleny Loysy Schwennern z domu Kleinin, żony wielce szlachetnego Daniela Schwennerna – adwokata Sądu Najwyższego i Wysokiego Trybunału. Przedwcześnie zmarła  w wieku 19 lat Helena, urodzona 19 lipca 1695, wstąpiła w zawiązek małżeński w dzień swoich urodzin 19 lipca 1714 roku, po czym 1 sierpnia urodziła syna. 1 października tego samego roku odeszła pozostawiając w smutki i bólu rodzinę. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Królewcu w dniu 10 października 1717 roku. Autorem  słów pocieszenia dla pogrążonego w smutku wdowca, i całej rodziny jest Bernhard von Sanden (1666-1721) - profesor  i rektor teologii na Uniwersytecie w Królewcu, który motywem przewodnim tekstu czyni epistoły i fragmenty z listów apostolskich  św. Pawła i Filipa. Typ oprawy (materiał): pergamin oraz wielobarwny marmurek, krawędzie nakrapiane - część przycięta (różnej wielkości). Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651-Pol.8.III.744.