[Das Sand-gründige Lutherthumb dass ist ein klarer Beweiss ... ]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1695 Miejsce publikacji: [Olivae] Autor:
  • [Meyer, Ananias]
Strony: [2], 100, [2] Sygnatura: Pol.7.II.7034 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Polemika religujna - 17 w.
  • Meyer, Ananias (1643-1705)
  • Sanden, Bernhard von (1636-1703)
Data dodania: 09.12.2014

Druk religijny o charakterze antyreformacyjnym [prawdopodobnie Ananiasa Meyera(1643-1705)]. Zestawia ze sobą dwa Kościoły – katolicki, podobny według autora do ewangelicznego domu budowanego na skale i luterański, który jest niczym budowla wznoszona na piasku. Autor podaje szereg argumentów dla poparcia swojej tezy, m. in. fakt, że sam Chrystus nazwał siebie kamieniem węgielnym Kościoła (autor ma tu na myśli oczywiście Kościół katolicki) oraz fakt bycia przez kolejnych papieży sukcesorami św. Piotra – „skały”, na której Chrystus wzniósł swój Kościół. Protestanci z kolei, według autora, „bawią się” Pismem Św. niczym piaskiem, interpretując je swobodnie, a o nietrwałości wznoszonej przez nich budowli świadczyć mają ciągłe spory i powstawanie wciąż nowych odłamów, których sceną był w XVI i XVII w. Królewiec. Polemika zasadza się też na grze słownej, gdyż jednym z głównych krzewicieli protestantyzmu w Prusach był teolog Bernhard von Sanden (1636-1703) („Sand” to po niemiecku piasek). W druku brak kilku kart, w tym karty tytułowej. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11, 13. Dawne sygnatury: UU.4. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) - półskórek ; obleczenie – brązowa skóra brązowa, pergamin(?) - czarny ; okładziny - tektura ; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe. Konstrukcja – połącz. oprawy z blokiem: pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów ; niewielkie deformacje ; niewielkie zacieki / zaplamienia niewielkie zabrudzenia ; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.