Das Ordenshaus Marienburg in Preußen

Typ: Książka Rok publikacji: 1821 Miejsce publikacji: Königsberg Strony: 32 Sygnatura: IV.9 Malbork – druk II biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Panegiryk - Zakon Krzyżacki
  • Zakon Krzyżacki - mit
  • Zamek w Malborku - recepcja w kulturze
Data dodania: 25.02.2010

Druk poświęcony zamkowi w Malborku i wychwalający tę budowlę, jak również dokonania rycerzy zakonnych w Prusach. Druk utrzymany w tonie niezwykle patetycznym. Według autora, pruskie ziemie zawdzięczały Zakonowi (i tylko Zakonowi, jak podkreśla) rozwój gospodarczy i uwolnienie z „mroków pogaństwa”. Grunt pod postęp cywilizacyjny miał się dokonywać z każdą wygraną bitwą Krzyżaków. Druk wydany w księgarni uniwersyteckiej w Królewcu w 1821. Wydanie drugie poprawione. Strona tytułowa stylizowana na drzeworyt. Książka współoprawna z innymi drukami (W: Das Schloß Marienburg in Westpreußen. Eine Geschichtliche Darstellung, syg. IV.9 Malbork)