Das Mandat, welches wir von unsern Wählern...

Typ: DŻS Rok publikacji: [1874] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 42 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1874
  • Niemiecka Partia Postępowa
Data dodania: 29.06.2016

Ulotka propagandowa wygenerowana przez Niemiecką Partię Postępową przed wyborami do Reichstagu w 1874 r. W druku wymienianych jest szereg liberalnych reform, które udało się zrealizować w okresie trzyletniej kadencji pierwszego Reichstagu (choć Partia Postępowa zdobyła w 1871 jedynie 8,2 %, Reichstag był zdominowany przez liberałów, w związku z czym kanclerz Bismarck zmuszony był do współpracy z nimi oraz do politycznych ustępstw na ich rzecz). W ulotce mowa jest także o dobrze prosperującej gospodarce okresu pierwszych lat po zjednoczeniu Niemiec, co wpływało na społeczną akceptację przeprowadzanych w duchu liberalizmu reform. Podkreślona jest  waga i znaczenie Kulturkampfu, w którego przeprowadzaniu Bismarck znajdował w Partii Postępowej i innych frakcjach liberalnych zwolenników, a także wymienione są kwestie, o które Partia Postępowa obiecywała zabiegać w Reichstagu kolejnej kadencji – m. in. wzmocnienie decentralizacji i samorządów oraz reformy na polu szkolnictwa i Kościoła ewangelickiego. Pod drukiem wymienieni są jego twórcy – przedstawiciele Partii Postępowej z różnych krajów związkowych, głównie z Prus, które stanowiły trzon wyborczy Partii także po zjednoczeniu Niemiec, m. in: prawnik i polityk Moritz Wiggers (1816-1894).

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].