Das Lied der deutschen Kolonisten in Russland […]

Typ: Książka Rok publikacji: 1923 Miejsce publikacji: München Autor:
  • Schünemann, Georg
Strony: XII; [ 4 ]; 446; [ 2 ] Sygnatura: KD.457 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Muzykologia
  • Pieśni
  • Pieśni kolonialne (pieśni rosyjsko-niemieckie)
  • Pieśni niemieckich emigrantów w Rosji
  • Zbiór pieśni
  • Schünemann, Georg (1884-1945)
Data dodania: 14.12.2023

Das Lied der deutschen Kolonisten in Russland … (Monachium, 1923) - publikacja zawierająca jeden z najobszerniejszym zbiorów pieśni kolonialnych, obejmujący całe spektrum pieśni rosyjsko-niemieckich bez selektywnej preselekcji, które podczas I wojny światowej, w latach 1916-1918, zbierał i nagrywał w obozach jenieckich berliński muzykolog Georg Schünemann (1884-1945). Pieśni kolonistów to tradycyjne pieśni rosyjsko-niemieckie, śpiewane i przekazywane przez kolonistów, którzy wyemigrowali do Rosji na nowe obszary osadnicze. W przeciwieństwie do niemieckich pieśni ludowych, które były szeroko rozpowszechnione na obszarze niemieckojęzycznym i przywiezione z ojczyzny przez niemieckich osadników, pieśni rosyjsko-niemieckie, zwane także „pieśniami kolonialnymi”, powstawały wyłącznie w Rosji i tam były rozpowszechniane. Pierwszy zbiór pieśni rosyjsko-niemieckich pochodził od samych niemieckich kolonistów, a mianowicie pastora Johannesa Erbesa i nauczyciela Petera Sinnera, którzy zaczęli zbierać niemieckie pieśni ludowe nad Wołgą na początku 1910 roku. W 1914 roku wydali pierwszy świecki śpiewnik „Volkslieder und Kinderreime aus den Wolgakolonien”. Publikacja Schünemanna, poprzedzona obszernym wprowadzeniem charakteryzującym pieśń kolonialną (geneza, rodzaje, formy, polifonia, linia melodyczna, tematyka, znaczenie w życiu kolonistów etc.)  zawiera 434 pieśni kolonialne o różnorodnej tematyce i zabarwieniu emocjonalnym. Zbiór zawiera m.in. pieśni duchowe, utwory o miłości i pożegnaniu, teksty odzwierciedlają życie codzienne i świat niemieckich kolonistów, pieśni miłosne i taneczne lub celebrujące śluby, małżeństwo i życie rodzinne, pieśni żartobliwe, utwory dokumentujące wydarzenia wojenne, pieśni żołnierskie etc. Opracowanie wydano jako trzeci tom serii „Sammelbände für vergleichende Musikwissenschaft” wydawanej przez niemieckiego filozofa i badacza muzyki Carla Stumpfa (1848-1936) i niemieckiego etnomuzykologa Ericha Moritza von Hornbostela (1877-1935) oraz jako 10 tom historyczno-kulturalnej serii „Schriften des Deutschen Ausland-Instituts”.