Das Königsbergsche Stapelrecht eine Geschichts - uns Rechtserzählung mit Urkunden

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1791 Miejsce publikacji: Berlin Strony: [ 2 ]; 124 Sygnatura: 91848 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Królewiec - historia gospodarcza
  • Królewiec - przywileje handlowe - historia
  • Królewiec - prawo składu - historia
  • Królewiec - prawo składu – 16-18 w.
Data dodania: 12.02.2020

Dokument wydany w Berlinie w 1791 roku zawierający historyczną i prawną narrację nadawania przywilejów handlowych - prawa składu dla miasta Królewiec (niem. Königsberg). Prawo składu (łac.ius stapulae) to przywilej handlowy nadawany miastom od XIII wieku, ściśle związany z przymusem drogowym. Uprawnienia te dawały władzom miejskim możliwość kontroli handlu tranzytowego, miejscowym kupcom gwarantowały monopolizację lokalnego rynku i znacznie ułatwiały rozwój gospodarczy uprzywilejowanego miasta. Opracowanie uzupełnione załącznikami zawierającymi nadawane na przestrzeni XVI - XVIII wieku przywileje handlowe dla Królewca. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91848-91852.