Das Heim und die Welt

Typ: Książka Rok publikacji: 1921 Miejsce publikacji: München Autor:
  • Rabindranath Tagore (Rabindranath Thakur)
Strony: 374 Sygnatura: KD.2046 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Literatura światowa - historia - 20 w.
  • Literatura indyjska - 20 w.
  • Literatura bengalska - 20 w.
  • Powieść epicka
  • Meyer - Franck, Helene (1873-1946)
  • Rabindranath Tagore (Rabindranath Thakur) (1861-1941)
Data dodania: 08.08.2023

Das Heim und die Welt (Monachium, 1921) - niemieckojęzyczny przekład  (na podstawie tłumaczenia z języka angielskiego) powieści napisanej i opublikowanej po raz pierwszy w języku bengalskim, której autorem jest indyjski poeta, prozaik, filozof, kompozytor, malarz, pedagog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1913), pierwszej dla Hindusa, jak również dla Azjaty Rabindranath Tagore, właściwie Rabindranath Thakur (1861-1941). Powieść po raz pierwszy została opublikowana seryjnie w magazynie „Sabuy Patra” w latach 1915/1916. Wydana jako książka w 1916 roku. Tłumaczenie angielskie ukazało się w 1919 roku natomiast niemieckie w 1920 roku. Powieść określana jest mianem powieści narodowej, ponieważ porusza kwestie, które były kluczowe dla dyskursu publicznego w Bengalu w okresie budowania narodu, w szczególności dychotomię między entuzjazmem dla idei kultury zachodniej a rewolucją przeciwko tej kulturze. Sam autor również był uwikłany w ten konflikt, ale w sytuacjach wątpliwych przyjmował bardziej pacyfistyczne i prozachodnie stanowisko. Akcja powieści rozgrywa się w Bengalu na początku XX wieku i opowiada złożoną historię o miłości, polityce i rozwoju osobistym. Powieść podąża za trzema głównymi bohaterami: Nikhilem, jego żoną Bimalą i jego przyjacielem Sandipem. Nikhil jest postępowym i wykształconym człowiekiem, który opowiada się za harmonią i tolerancją. Bimala jest młodą kobietą, która żyje w tradycyjnym społeczeństwie i tłumi własne pragnienia i potrzeby. Z kolei Sandip jest charyzmatycznym przywódcą narodowego ruchu niepodległościowego i ucieleśnia ideały nacjonalistyczne. Fabuła rozgrywa się na tle niepokojów politycznych i napięć społecznych. Nikhil i Bimala żyją w harmonii, dopóki Sandip nie wprowadza się do ich domu i nie wzbudza zainteresowania Bimali. „Das Heim und die Welt” zgłębia złożone tematy miłości, małżeństwa, tożsamości, polityki i wolności osobistej. Powieść bada wyzwania, przed którymi stają ludzie w konfrontacji z tradycyjnymi wartościami, oczekiwaniami społecznymi i ideałami politycznymi. Tagore oferuje wgląd w społeczeństwo indyjskie i jego zmagania z rządami kolonialnymi i tożsamością narodową. Bada także rolę kobiet w zmieniającym się świecie oraz napięcia między tradycją a postępem. Autorką niemieckojęzycznego przekładu jest Helene Meyer – Franck (1873-1946).