Das Grundbuch der Stadt Dirschau

Typ: Książka Rok publikacji: 1929 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Kloss, Elizabeth
Strony: 190 Sygnatura: 35688 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Tczew - historia - źródła
  • Księga gruntowa
Data dodania: 08.10.2010

Książka z serii : Quellen und Darstellungen zur Geschichte Westpreußens, 14. (żródła i opisy historii Prus Zachodnich). Opracowanie tczewskiej księgi gruntowej autorstwa Elisabeth Kloß. Tczewska księga gruntowa wywodzi się ze spisu wszystkich działek, jaki sporządził rajca, a później burmistrz Abraham Hensel kilka lat po wielkim pożarze w 1577, który strawił większość budowli (i dokumentów) w mieście. Wykaz ten nie zachował się, na jego podstawie (oraz na podstawie księgi miejskiej, księgi sądowej i księgi protokołów) stworzono księgę gruntową. Księga miała postać tabeli z dwiema kolumnami: w pierwszej widniało nazwisko właściciela parceli, w drugiej – okoliczności w wyniku których dana osoba stała się właścicielem działki, cena, rodzaj zabudowy.