Das durch den Korridor abgetrennte Westpreuβen

Typ: Książka Rok publikacji: 1929 Miejsce publikacji: Marienwerder Strony: 17 Sygnatura: 34905 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Korytarz polski - problematyka - 20 w.
  • Korytarz polski - Prusy Zachodnie - 20 w.
  • Korytarz polski - propaganda niemiecka - 20 w.
  • Stosunki polsko - niemieckie - 20 w.
Data dodania: 11.09.2018

Publikacja o propagandowym charakterze wydana w 1929 roku w Kwidzynie koncentrująca się na problematyce korytarza polskiego, którego utworzenie doprowadziło do oderwania prowincji Prusy Zachodnie od niemieckiej macierzy. Wraz z ustanowieniem granic państwa polskiego, ustalonych częściowo w trakcie rokowań Traktatu Wersalskiego, pojawiła się na Pomorzu sytuacja niespotykana wówczas nigdzie indziej w Europie. Pomorze Gdańskie, wcześniej będące większą częścią dużej prowincji o nazwie Prusy Zachodnie (niem. Westpreussen), weszło w skład odrodzonej z niebytu Polski, oddzielając Prusy Wschodnie (Warmia, Mazury, Nizina Pruska z Królewcem) od reszty Niemiec. Opracowanie wskazuje na szkodliwość i negatywne skutki oraz konsekwencje zastosowanych, kompromisowych ustaleń traktatowych we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego, ekonomicznego, kulturalnego, społecznego etc. dla prowincji pruskich i całej Rzeszy Niemieckiej.