Das Defensionswerk im Herzogtum Preuβen unter dem Kurfürsten Georg Wilhelm

Typ: Książka Rok publikacji: 1933 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Zimmermann, Otto
Strony: VI; 112 Sygnatura: 34753 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dysertacja doktorska - Uniwersytet Albrechta - 20 w.
  • Dysertacja doktorska – obronność i bezpieczeństwo narodowe Prus Książęcych w 17 w.
  • Prusy Książęce – polityka obronności i bezpieczeństwo narodowe – 17 w.
  • Prusy Książęce – Georg Wilhelm – polityka obronności
  • Georg Wilhelm (1595-1640) - książę Prus, elektor brandenburski
  • Zimmermann, Otto (1889-?)
Data dodania: 07.12.2018

Dysertacja naukowa pisana w celu uzyskania stopnia doktora, wydana w Królewcu w 1926 roku autorstwa Otto Zimmermanna (1889 -?).Tematyka pracy doktorskiej koncentruje się na kwestii stosowanych rozwiązań w zakresie obronności i bezpieczeństwa narodowego w Prusach Książęcych (potocznie Księstwo Pruskie) za czasów panowania pochodzącego z rodu Hohenzollernów elektora brandenburskiego, księcia Prus Georga Wilhelma (1595-1640). Praca złożona z czterech rozdziałów porusza tematykę stosowanych rozwiązań i sposobów oraz intensywności działań w zakresie przeciwstawiania się zagrożeniom polityczno – militarnym przy wykorzystaniu zorganizowanych systemów wojskowych i cywilnych zasobów państwa, możliwości i sposobów odparcia ewentualnej agresji i przygotowania do działań obronnych, ze szczególnym uwzględnieniem trwającej w latach 1626-1629 wojny polsko - szwedzkiej, zakończonej rozejmem altmarskim zawartym 26 września 1629 roku. Praca została złożona na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Albrechta w Królewcu (zwyczajowo Albertyna lubAlbertina, niem. Albertus-Universität Königsberg) – uczelni istniejącej w latach 1544–1945, jedynym uniwersytecie w Księstwie Pruskim i jednym z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski (w 1657 roku) Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia. Recenzentem rozprawy doktorskiej był prof. dr Wilhelm Stolze.