Das alte Elbinger Bürgerhaus : Ein Beitrag zur Entwicklungsgeschichte des deutschen hanseatischen Bürgerhauses

Typ: Książka Rok publikacji: 1933 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Rendschmidt, M.
Illustracje: [8] k. tabl. : rys., tab. Strony: 122 Sygnatura: IV.9.2 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - budownictwo mieszkalne - 13-19 w.
  • Architektura - historia - 13-19 w.
Data dodania: 20.07.2011

Seria: Elbinger Heimatbücher herausgegeben von der Elbinger Altertums-Gesellschaft, Bd. 3 Przyczynek do historii hanzeatyckiego budownictwa i północnoniemieckiej kultury mieszkalnej. Elbląska architektura potraktowana jest tu typologicznie i według epok (kamienice gotyckie, renesansowe, barokowe, dziewiętnastowieczne) ze zwróceniem uwagi na szczególnie interesujące domy lub ich elementy architektoniczne (charakterystyczne ściany szczytowe, sienie, przedproża, kominek z 1598 r. ukazujący realistycznie przestawioną scenę epidemii dżumy). Książka wydana sumptem elbląskiego Towarzystwa Starożytności, współfinansowana przez burmistrza Mertena, władze kulturalne prowincji, Bractwo Św. Jerzego (St. Georgen-Brüderschaft), pruską Akademię Budownictwa. Książka opatrzona tabelami, rysunkami i tablicami oraz listą osób i instytucji zamawiających z Elbląga oraz osób zamiejscowych. Wydana przez Elbinger Altertums-Gesellschaft.