Das Abgeordnetenhaus und die Militärfrage

Typ: DŻS Miejsce publikacji: Danzig Strony: [2] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 20 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - historia - 19 w.
  • Prusy - armia - 19 w.
  • Pruski konflikt konstytucyjny 1859-1866
Data dodania: 30.05.2016

Druk wydany przez zwolenników Niemieckiej Partii Postępowej, związany tematycznie z wydarzeniem zwanym pruskim konfliktem konstytucyjnym, rozgrywającym się w Królestwie Prus w latach 1859-1866, a oscylującym wokół kwestii budżetu i pruskiej armii, a w sensie ogólniejszym – podziału władzy między parlamentem, rządem i królem oraz przysługujących im uprawnień. Partia Postępowa sprzeciwiała się forsowanej przez króla Wilhelma I. i konserwatystów reorganizacji i powiększeniu armii, co wiązało się z podwyższeniem podatków i wzrostem zadłużenia państwa. W druku wyjaśnione są przyczyny niechęci partii Postępowej do reorganizacji armii i związane z tym podłoże konfliktu między rządem a Izbą Reprezentantów, a także wyartykułowane są oskarżenia przeciwko gazecie  „Provinzial-Correspondenz”, wspierającej politykę rządu i będącej w czasie konfliktu konstytucyjnego bronią Bismarcka w walce z wpływową prasą liberalną. [Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].