Danzigs Schützenbrüderschaften in alter und neuer Zeit

Typ: Książka Rok publikacji: 1895 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Gehrke, P.
Strony: 132 Sygnatura: IV. 9 Gdańsk biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasło kluczowe:
  • Bractwa strzeleckie - Gdańsk - 19 w.
Data dodania: 21.05.2010

Historia gdańskich bractw strzeleckich. Druk okolicznościowy z okazji setnej rocznicy powierzenia flagi Bractwu Strzeleckiemu im. Fryderyka Wilhelma. Tekst opracowany przez  P. Gehrke – bibliotekarza i miejskiego archiwistę. Na karcie przedtytułowej ręczna dedykacja autora dla dr. P. Karge. Tradycja bractw strzeleckich wywodzi się ze średniowiecza. Ponowy ich rozkwit nastąpił po 1815, po okresie wojen napoleońskich, gdy ich działalność była często zakazywana lub poddawana ograniczeniom, a majątki konfiskowane. Założeniem bractw strzeleckich była zbrojna ochrona, w połączeniu z dyscypliną, patriotyzmem, troską o moralność i dobre obyczaje, pogłębionym życiem religijnym, miłością bliźniego i pracą charytatywną. Ich parole było „Dla wiary, obyczajności i ojczyzny”. Tym różniły się bractwa strzeleckie od stowarzyszeń i klubów strzeleckich, których działalność ograniczała się do trenowania sportów strzeleckich. Na patronów bractwa strzeleckie wybierały często św. Sebastiana, Eustachego lub Huberta, ewentualnie patrona regionu lub miejscowości bractwa lub silnie tam reprezentowanej grupy zawodowej. Publikacja zawiera cztery elementy ikonograficzne – fotografie i ryciny oraz dwa plany.