Daniel Deronda by George Eliot […] Vol. III

Typ: Książka Rok publikacji: 1876 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Eliot, George
Strony: 312 Sygnatura: KD.2002.3 biblioteka cyfrowa link Języki: eng Hasła kluczowe:
  • Eliot, George - Daniel Deronda - tom trzeci
  • Literatura angielska - 19 w.
  • Angielskie powieści - 19 w.
  • Angielskie pisarki - 19 w.
  • Tauchnitz, Bernhard (1816-1895)
  • Eliot, George (1819-1880)
Data dodania: 07.02.2023

Daniel Deronda (Lipsk, 1876) - tom trzeci anglojęzycznej powieści, której autorką jest George Eliote; właśc. Mary Ann Evans (1819-1880) - angielska pisarka należąca do czołowych twórców epoki wiktoriańskiej. Książka wydana została, w ramach serii Collection of british authors (kolekcja autorów brytyjskich) przez lipskiego wydawcę Bernharda Tauchnitza (1816-1895) - jednego z najważniejszych wydawców międzynarodowych XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wydana w 1876 roku powieść zajęła w twórczości George Eliot miejsce szczególne. Była ona ostatnimi najbardziej ambitnym a zarazem kontrowersyjnym dziełem autorki. Była także jej jedynym utworem o akcji osadzonej w czasach jej współczesnych, głównie w zdegenerowanym angielskim społeczeństwie arystokratycznym lat 60. XIX wieku. Książka kontrastuje moralną luźność brytyjskiej arystokracji z oddanym zapałem żydowskich nacjonalistów. Opowiada o przeplatającym się życiu pięknej, ale zepsutej i samolubnej Gwendolene Harleth bez miłości poślubionej okrutnemu i aroganckiemu Grandcourtowi i bezinteresownego, a jednocześnie wyobcowanego Daniela Derondy, którzy szukają osobistego i zawodowego spełnienia. Przedstawia ich poszukiwania sensownego życia na tle imperializmu, ucisku kobiet oraz uprzedzeń rasowych i religijnych. Próby Gwendolen, by uciec od sadystycznego związku i odpokutować za przeszłe czyny, są katalizatorem jej przyjaźni z Derondą, podczas gdy jego poszukiwanie pochodzenia prowadzi go, poprzez judaizm, do poszukiwania moralnego rozwoju. Deronda, głęboko dotknięty odkryciem swoich żydowskich przodków, jest ostatecznie bardziej zaangażowany w swoje własne kulturowe przebudzenie, aby uratować Gwendolen od rozpaczy.