D. Samuelis Schelguigii manducatio ad augustanam confessionem quae in tabulis explicatur, qua controversias potiores demonstratur, et ab adversantium calumniis vindicatur: cum proloquio ad venerabile collegivm theologorum, in Academa Witebergensi

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1711 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Schelwig, Samuel
Strony: [ 24 ]; 560 Sygnatura: Pol.8.II.883 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Teologia protestancka
  • Protestantyzm – Niemcy
  • Protestantyzm – Polska
  • Melanchton, Filip (1497-1560)
  • Schelwig, Samuel (1643–1715)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 11.12.2019

Opis dokumentu

Dzieło teologiczne objaśniające doktrynę chrześcijańską zgodnie z wyznaniem augsburskim, przede wszystkim cytując i komentując “Wyznanie augsburskie” i “Obronę wyznania augsburskiego” Filipa Melanchtona (1497-1560). W pierwszej części omawia następujące artykuły wiary: o Bogu i Jego naturze, o grzechu pierworodnym, o Synu Bożym, o usprawiedliwieniu, o posłudze kościelnej, o nowym posłuszeństwie (tj. o posłuszeństwie prawu Bożemu i spełnianiu dobrych uczynków kiedy nie uważa się już, że można sobie nimi zasłużyć na usprawiedliwienie), o Kościele, o chrzcie, o uczcie Pańskiej (tj. o Eucharystii), o wyznawaniu grzechów i pokucie, o sakramentach, o urzędach kościelnych, o obrzędach, o sprawach świeckich, o powrocie Chrystusa na sąd, o wolnej woli, o przyczynie grzechu, o dobrych uczynkach, o kulcie świętych. W drugiej części: o nadużyciach, o komunii pod dwoma postaciami, o małżeństwach duchownych, o mszy, o wyznaniu grzechów (po raz drugi), o postach, o ślubach mniszych, o władzy Kościoła. Schlewig zadedykował swoje dzieło profesorom Uniwersytetu w Wirtemberdze, gdzie studiował, i wielu swoich nauczycieli wymienia z imienia i nazwiska we wstępie. Odręczna adnotacja na karcie tytułowej informuje, że egzemplarz został wysłany do biblioteki Gimnazjum Elbląskiego przez autora. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.883-Pol.8.II.884.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.