D. Philips Fermins Abhandlungen von der Surinamischen Kröte oder Pipa […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1776 Miejsce publikacji: Braunschweig Autor:
  • Fermin, Philippe
  • Goeze, Johann August Ephraim
Illustracje: 4 Strony: 76 Sygnatura: 91558 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - zoologia - grzbietoród amerykański - 18 w.
  • Zoologia - płazy - Ameryka Południowa - 18 w.
  • Fermin, Philippe (1720-1790)
  • Goeze, Johann August Ephraim (1731-1793)
Data dodania: 19.06.2019

Publikacja wydana w 1776 roku w Brunszwiku (niem. Braunschweig) z dziedziny zoologii o grzbietorodzie amerykańskim (Pipa pipa) - gatunku płazów należących do rodziny bezjęzycznych Pipidae. Materiał zawiera niemieckojęzyczne przekłady rozpraw autorstwa Philippe Fermina (1720-1790) - lekarza, który w 1754 roku wyjechał do Surinamu, gdzie przebywał dłuższy czas. W tym okresie poświęcał swój wolny czas na studiowanie historii przyrodniczej tego regionu. Opracowania zawarte w publikacji są efektem obserwacji autora i opisem występującego na terenie Surinamu tego niezwykłego gatunku płazów. Płaz ten występuje w północnej i centralnej części Ameryki Południowej (Wenezuela, obie Gujany, Surinam, Brazylia, Peru, Kolumbia, Ekwador, Urugwaj).Najciekawszy jest sposób w jaki się rozmnaża. Płaz ten trzyma zapłodnione jaja pod skórą na grzbietowej części ciała. Tam wylęgają się kijanki i dopiero po przeobrażeniu w młode żaby wydostają się przez otwory w plecach matki. Równie ciekawy jest jego wygląd : bezogonowy płaz o grzbietobrzusznym spłaszczeniu z kwadratowym zarysem tułowia i trójkątnym głowy. Nie posiada powiek, zębów ani języka. Żyje tylko pod wodą. Publikacja zawiera również opis egzemplarza tego gatunku znajdującego się w zbiorach muzeum historii zoologii w Brunszwiku (muzeum otwarte w 1754 roku z inicjatywy Daniela de Superville (1696-1773); obecnie Staatliche Naturhistorische Museum in Braunschweig). Autorem powyższego opisu i niemieckojęzycznego przekładu jest Johann August Ephraim Goeze (1731-1793) – niemiecki pastor i zoolog.