D. J. Conradus Tiberius de Wallenrod, Mariani ordinis praefectus generalis XXI.[...] Jo. Jac. Rohdio […] et respondente Jac. Frid. Rohdio […] in Acad. Regiom. a. 1719. April. die habita

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1719 Miejsce publikacji: Regiomonti Autor:
  • Rohde, Jacob Friedrich
Strony: [ 2 ]; 32 Sygnatura: Pol.8.II.1196 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Dysertacja historyczna - 18 w.
  • Wallenrode, Konrad von (ok. 1330–1393)
  • Wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego
  • Historia Zakonu Krzyżackiego
  • Historia Prus
Data dodania: 10.12.2019

Pierwsza część dysertacji historycznej o Konradzie von Wallenrode - wielkim mistrzu Zakonu Krzyżackiego w latach 1391–93 (w drugiej respondentem był Jacob Friedrich Kuhn, patrz sygn. Pol.8.II.1196-2; na początku pierwszej części znajduje się krótkie przedstawienie treści obu części). Autor broni Wallenrodego przed negatywną oceną wyrażaną przez wcześniejszych historyków związanych z Gdańskiem, przede wszystkim dominikanina Szymona Grunaua (około 1470–około 1531) - (autor Kroniki), Caspara Schütza (1540–1594) -  (Historia rerum Prussicarum), Johanna Caspara Venatora (Historischer Bericht von dem Marianisch-Teutschen Ritter-Orden) i Friedricha Büthnera (1622–1701) - (Hemerologium), którzy krytykowali zaborczą politykę Wallenroda w stosunku do Gdańska. W pierwszej części przedstawia swoją dysertację jako próbę apologii i przedstawia ten gatunek literacki i jego historię. Następnie opisuje biografię Wallenroda i argumentuje przeciwko tym, którzy twierdzili, że ten cierpiał z powodu deformacji twarzy i był nadmiernie wojowniczy. Autor wykorzystał w swojej dysertacji nieopublikowaną biografię Wallenroda pióra Matthaeusa Praetoriusa (1635–1704) oraz również nieopublikowane dziełko napisane przez potomka Konrada von Wallenroda, Ernesta Wallenrode. Dysertacja napisana po łacinie z licznymi cytatami w języku niemieckim. Dedykacja dla rodu Wallenrodów. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1195-Pol.8.II.1199.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.