Czerwona Oberża [księga pamiątkowa 1958-1959]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1958-1959 Miejsce publikacji: Elbląg Sygnatura: DŻS - XII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Klub Młodej Inteligencji Czerwona Oberża w Elblągu
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Kwiatkowski, Gerard (1930-2015)
  • Zakłady Mechaniczne "Zamech" w Elblągu
  • Księgi pamiątkowe
  • Druki okolicznościowe
Data dodania: 18.01.2018

Biblioteka Elbląska otrzymała od Zakładów Mechanicznych "Zamech" w Elblągu dar w postaci kroniki "Czerwonej oberży". Jest to wspaniała pamiątka działalności klubu zrzeszającego młodych ludzi zainteresowanych rozwojem życia kulturalnego w Elblągu, działających w latach 1958-1964. Założycielem klubu był Mirosław Dymczak, ówczesny pracownik 'Zamechu" w Elblągu, a jego członkami młodzi, wykształceni pracownicy tego zakładu. Siedzibą był lokal znajdujący się na parterze byłego hotelu robotniczego przy pl. Słowiańskim w Elblągu. Początki Klubu związane były z Dyskusyjnym Klubem Filmowym, którego działalność obejmowała cykle programowo-repertuarowe, prezentujące dzieła filmowe zarówno znane, jak i niedostępne widzom. Głównym celem działalności było zapoznanie społeczności lokalnej ze znaczącymi arcydziełami filmu światowego oraz popularyzacja współczesnej kultury i sztuki. Zapraszano przy tym wybitnych krytyków i teoretyków sztuki filmowej, znanych ludzi świata filmowego, m.in. Kazimierza Rudzkiego, Jerzego Waldorffa, Melchiora Wańkowicza, Jana Drohojewskiego, Stefana Kisielewskiego i innych. Działalność „Czerwonej Oberży” stanowiła również zachętę dla innych grup środowiskowych, była impulsem do utworzenia przez Gerarda Kwiatkowskiego w 1962 r. Galerii EL służącej kontaktom i konfrontacjom sztuki awangardowej. Pierwsza strona księgi pamiątkowej datowana 14.10.1958 r. zwiastuje koncert "Z jazzem na ty", który odbył się w sali kina "Zamech". Wykonawcami byli Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski i in. (pod satyrycznym rysunkiem złożono również autografy). Wśród wielu kart kroniki można znaleźć zdjęcia zaproszonych gości: Kazimierza Rudzkiego, Jerzego Waldorffa, kompozytora i dyrygenta światowej sławy Stanisława Skrowaczewskiego. Dołączone są również dedykacje, życzenia i autografy: Melchiora Wańkowicza ; Stefana Kisielewskiego ; Jana Żabińskiego ; Aleksandra Sewruka ; dyplomaty - ambasadora RP w Ameryce Łacińskiej Jana Drohojowskiego ; polskiego krytyka filmowego i historyka filmu, autora licznych książek i artykułów prasowych - Jerzego Płażewskiego ; aktora Teatru w Elblągu - Franciszka Borysa Borkowskiego. Data ostatniego wpisu w księdze - 5.12.1959 r.