Cyclus Jubilaei Judaici ex Lev. XXV, 10-11 expositus cum ad jubilaei semisaecularis ab aedificii scholastici dedictatione tertii celebrationem d. XXVII Novemb. a. MDCCXLIX. Felici, faxit Deus! Sidere instituendam [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1749 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4689 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - jubileusz 150-lecia istnienia - 18 w.
  • Mowa oklicznościowa - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 12.12.2019

Mowa okolicznościowa Johanna Langego, rektora Gimnazjum Elbląskiego w czasie enkaniów (corocznego święta szkoły) w roku 1749. Na program obchodów składało się uroczyste nabożeństwo, dziękczynne modlitwy i śpiew psalmów. Tego dnia uroczystą mowę wygłaszał również rektor szkoły, a uczniowie prezentowali teatralny spektakl autorstwa jego lub konrektora. W obchodach brały udział oprócz uczniów i kadry pedagogicznej również władze miejskie, którym stosownie do okoliczności wyrażano wdzięczność za okazane wsparcie materialne oraz mieszczanie i inni sympatycy szkoły. Mowę w 1749 roku rektor poświęcił zagadnieniu corocznych obchodów świąt w judaizmie i szczególnej roli liczb. W swoich wywodach oparł się na fragmencie Księgi Kapłańskiej z Pisma Świętego, w którym mowa o świętowaniu roku pięśdziesiątego jako roku jubileuszowego. Jest to również aluzja do 150-lecia istnienia Gimnazjum Elbląskiego, które w 1599 roku otrzymało od władz miasta nowy gmach szkolny. Wydarzenie to zapoczątkowało coroczne obchody enkaniów. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.