Cosmographiae totius compendiosa et dilucida explicatio

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1573 Miejsce publikacji: Lausannae Autor:
  • Galard-Terraube, Gaillard de
Strony: 22 [1] K. Sygnatura: Pol.6.II.94 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Kosmografia - kompendium
  • Geografia
  • Astrologia - podręcznik - 16 w.
  • Uniwersytet w Lozannie - 16 w.
Data dodania: 19.03.2015

Krótkie i rzeczowe objaśnienie kosmografii adresowane do młodzieży uczącej się na uniwersytecie w Lozannie jest łacińskim przekładem dzieła francuskiego astronoma Galard-Terraube, który napisał je na życzenie króla Henryka II. Kompendium objaśnia kolejno budowę świata w oparciu o neoplatoński model z podziałem na sfery, uwzględniając również geograficzny i topograficzny opis ziemi. Kluczowy dla kosmografii jest jednak przede wszystkim układ konstelacji i ruch planet wpływający na zmianę ich pozycji względem gwiazd. W oparciu o zmiany na niebie układano bowiem prognozy na kolejny rok. Duże zainteresowanie astronomią w drugiej połowie XVI wieku miało nie tylko cel naukowy, ale przede wszystkim pragmatyczny. Religijne wojny, które w tym czasie wstrząsnęły całą Europą, często odczytywane były jako kolejny symptom zbliżającego się końca świata. Jego oznak – także w postaci różnych plag – doszukiwano się w astrologicznych interpretacjach układu gwiazd i zmianach w świecie natury odzwierciedlających Boże plany. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.93-Pol.6.II.94.  Format bibliograficzny: 8. Pieczątki: 1, 3, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: Q.4, Um.103. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS (ślady). Typ oprawy (materiał) - biały pergamin; okładziny - tektura. Okładka częściowo oddzielona od bloku; niewielkie deformacje; średnie zacieki / zaplamienia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.