Contractus Sermonum de tempore.

Typ: Rękopis Rok publikacji: [XIV] w. Sygnatura: Rps. 207/II biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Rękopisy łacińskie - 14 w.
  • Teologia
  • Kazania i homilie - 14 w.
Data dodania: 08.12.2009

Dwa rękopisy zachowane w zbiorach Biblioteki Elbląskiej (Rps. 206/II, Rps. 207/II) to zbiory kazań, które obejmowały okres całego roku liturgicznego (niedziel na ten okres przypadających), oraz uroczystości i wspomnień świętych. Spełniały więc rolę podręcznika zawierającego wszystkie ważne wydarzenia roku liturgicznego. Łacińskie: sermo, sermonis – oznacza bowiem naukową rozmowę lub dysputę, zwykłą mowę lub dzieło napisane w mowie potocznej, opowiadanie, kazanie. Porównanie obu ksiąg, sposobu pisania pozwalają sugerować iż mamy do czynienia ze wspólnym dziełem, które wyszło spod ręki tego samego autora. Dzieła nie posiadają karty tytułowej, co utrudnia określenie autora, nie widnieje data ich spisania. Dzieła prawdopodobnie pochodzą z klasztornej biblioteki dominikanów. Wartość samego tekstu nie jest duża. Zachowane formy obrzędowości i kultu świętych, nie przedstawiają do końca materiału źródłowego. Dla mieszkańców Elbląga mogą być jedynie dumą, iż rękopisy przetrwały w tak dobrym stanie tyle lat. Wymiary rękopisu to 21,5 x 16,5 cm, format - 2º. Tekst  rubrykowany (dwukolumnowy). Rękopis posiada zachowane 111 karty (ogólna numeracja kończy się na karcie 136). Brak karty tytułowej oraz kart: 1-9, 14, 26-30, 42-47, 57. Oprawa skórzana na desce (uszkodzona), brak ozdób. Zachował się pasek górny.