Consilia Bellica Non Tantum a Summis Pontificibus Imperatoribus...T.II. (cz.1- 4)

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1604 Miejsce publikacji: Eisleben Strony: [4] K., 200, [2] K., [12] K., 117, [1]., 290, 157, [14] K., [2] K. Sygnatura: Pol.7.II.840 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Tarnowsk,i Jan Amor (ok. 1488-1561)
  • Kallimach, Filip (1437-1496)
  • Rudolf II Habsburg (1552-1612)
  • Polska a Turcja – historia
  • Literatura antyturecka
  • Korespondencja
Data dodania: 16.01.2014

Zbiór przemówień, korespondencji i planów wojennych o charakterze religijnym, polityczno-ideologicznym, zebranych w Tomie II (cz.1-4). Zebrano mowy i listy, (literaturę antyturecką - tzw. turkiany, turcyki) wygłaszane przez przedstawicieli religijnych, generałów, cesarzy i wiele innych osób biorących udział w życiu publicznym XV-XVII wieku. Wzywały one całe społeczeństwo polskie do podjęcia walki z Turkami. W planach polskich monarchów zadziwia wprost częstotliwość planów kampanii antytureckich. Za kartą tytułową indeks z wykazem nazwisk cytowanych w dziele, m.in.: David Peifer, Felix Petancius, Heinricus Stephanus, Natalis Comes, Joan. de Zamoscio, Magnus Poloniae Cancell. i in. W tekście odnajdziemy m.in. list z 1595 r. skierowany do Rudolfa II Habsburga (1552-1612) – cesarza rzymskiego, króla Czech, Węgier i arcyksięcia Austrii z dynastii Habsburgów; mowy Joannisa Comitis Tarnovii (Jan Tarnowski), Georgii Castrioti, Francisci Philelhi, Jacobi Sadoleti, epigram - Andreae Volani i in. W druku liczne marginalia, inicjały oraz ozdobne winiety z motywami biblijnymi. Dawne sygnatury druku: C.6, F 967. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS. Typ oprawy druku – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina – tektura; krawędzie barwione; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; znaczne zabrudzenia; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia/zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".