Connubium medendi et regendi. In connubio [...] Simonis Weissii [...] cum [...] Constantia nat: Tesmeria die XX Nov. A. CIↃ IↃ CCXXV. [...] testari voluit Petrus Iaenichius

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1725 Miejsce publikacji: Thorunii Autor:
  • Jaenichen, Peter
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.III.701 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Epitalamium - 18 w.
  • Toruń – 18 w.
  • Jaenichen, Peter (1679 - 1738)
Data dodania: 16.12.2019

Epitalamium autorstwa Petera Jaenichena (1679 - 1738) z okazji ślubu toruńskiego lekarza miejskiego Simona Weissa i Konstancji Tesmerii, wygłoszone w dniu 20 listopada 1725 roku. Z racji zawodu Simona Weissa, autor mowy prezentuje galerię postaci słynnych lekarzy, starożytnych i nowożytnych, począwszy od Hipokratesa. Epitalamium, czyli pieśń weselna, wykształciło się w okresie starożytnym, początkowo w Grecji, później zostało zaadaptowane w literaturze rzymskiej. Poprzez średniowiecze dotrwało do czasów nowożytnych i zyskało popularność w kręgach zarówno magnacko-szlacheckich, jak i mieszczańskich. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.