Congratulatio panegyrica brevis ... D. Iacobo Weyhero palatino ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1644 Autor:
  • Wassenbergius, Everhardus
Sygnatura: Pol.6.II.332 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Wassenberg, Eberhard (1610-1667?)
  • Panegiryk - 17 w.
  • Weiher, Jakub (1609-1657)
  • Hünefeld, Andreas (1581-1666)
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
Data dodania: 24.03.2015

Druk zawiera pochwałę Jakuba Weihera (1609-1657), syna wojewody chełmińskiego, pochodzącego z jednej z najznamienitszych rodzin magnackich Pomorza, który poświęcił się służbie wojskowej (służył w armii Ligi Katolickiej książąt Rzeszy Niemieckiej oraz w wojsku koronnym króla Władysława IV) oraz brał także czynny udział w życiu politycznym. Pochwała została wygłoszona przez Eberharda Wassenberga (1610- po1667), historyka i kronikarza na dworze króla Władysława IV , z okazji objęcia urzędu wojewody malborskiego przez Jakuba Weihera (dnia 9 maja 1644 r.). Wassenberg przybył do Polski z Cecylią Renatą i został historiografem królewskim, po 1645 r. opuścił Polskę i wrócił na dwór austriacki. Mowę pochwalną rozpoczyna piękny inicjał litery „Q”, przedstawiający łódź na morzu. W mowie znajdują się cytaty z dzieł Waleriusza Maksimusa oraz Seneki. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.303-Pol.6.II.340. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 7, 10, 11. Dawne sygnatury: D.5. Zewnętrzne oznaczenia: TT. Typ oprawy (materiał) - biały półpergamin;  zdobienia - papier (brązowy marmurek); okładziny - deski; krawędzie wtórnie przycięte - barwione; niewielkie deformacje; znaczne zacieki / zaplamienia; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami. Uwagi: druki zebrano wtórnie w jeden tom (niektóre druki są zbrązowiałe). Widoczne ślady dawnych opraw i exlibrisy rękopiśmienne różnych osób (m.in. ekslibris: Carol Ernest Ramsey). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.