Commentarivs de interregnis in regno Poloniae a m. Martino Boehmio, porfessore Gymnasii Thorvnensis, concinnatvs, nvnc e m(anu)s(crip)to editvs ac qvibvsdam additamentis avctvs

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1733] Miejsce publikacji: Thorunii Autor:
  • Böhm, Martin
Strony: [ 8 ]; 320; [ 20 ] Sygnatura: Pol.8.II.1408a biblioteka cyfrowa link Języki: fre Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historia Polski
  • Królowie Polski
  • Bezkrólewie
  • Polska - królowie elekcyjni
  • Böhm, Martin
Data dodania: 11.12.2019

Dzieło historyczne nauczyciela Gimnazjum Toruńskiego Martina Böhma dotyczące bezkrólewia w I Rzeczypospolitej. W pierwszej części autor przedstawia jakie zwyczaje w Koronie Polskiej regulowały to, co działo się po śmierci króla, jak przygotowywano się do nowej elekcji i jak ją przeprowadzano oraz jak wyglądała koronacja. W drugiej części wymienia wszystkie bezkrólewia od legendarnego Kraka do Augusta II. Jako że dzieło zostało wydane w 1733 roku, ostatnie rozdziały Böhm poświęca czasom współczesnym, a mianowicie  bezkrólewiu, które nastąpiło po śmierci Augusta II. Zamieszcza w całości list pryamasa polski Teodora Potockiego, pełniącego rolę interreksa, w którym ogłasza szlachcie śmierć króla i wyznacza datę sejmu konwokacyjnego, ze szczegółami relacjonuje przebieg sejmu i cytuje jego decyzje dotyczące elekcji. Autor nie zna jeszcze jej wyniku, więc dzieło musiało ukazać się przed 26 sierpnia 1733. W częściach historycznych Böhm opierał się na wcześniejszych historiach i kronikach Polski, przede wszystkim Marcina Kromera (1512–1589), Andrzeja Maksymiliana Fredry (1620–1679), Pawła Piaseckiego (1579–1649), Salomona Neugebauera, Krzysztofa Hartknocha (1644–1687) i Alessandra Guagniniego i innych, ale także na diariuszach, listach, tekstach liturgicznych (przy opisie koronacji). Na końcu dzieło opatrzone indeksem rzeczowym. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1408-Pol.8.II.1408a.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.