Commentarius de interregnis in regno Poloniae a M. Martino Boehmio, professore Gymnasii Thorunensis, concinnatus, nunc e MSto editus ac quibusdam additamentis auctus.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1733 Miejsce publikacji: Thorunii Autor:
  • Böhm, Martin
Strony: [8],320,[20] Sygnatura: Pol.8.II.38 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Böhm, Martin (1659-1715)
  • Nicolai, Joannes
  • Gimnazjum Toruńskie - 17 wiek
  • Historia Europy - 17 wiek
  • Historia Prus - 17 wiek
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Rozprawa historyczna Marcina Böhma (1659-1715) profesora filozofii i teologii w Gimnazjum Toruńskim w latach 1685-1712. Böhm naukowo zajmował się głównie teologią i filozofią, ale najwięcej salwy przyniosły mu rozprawy historyczne o Toruniu i Prusach. Jedną z jego najbardziej znanych rozpraw jest pismo poświęcone okresowi bezkrólewia w Polsce, zbierające i porządkujące w jednym dziele liczne rozproszone głosy i komentarze historyków. Autor wychodzi także poza kontekst rodzimy, odnosząc się także do kanonicznego prawa rzymskiego i przywołując inne przykłady bezkrólewia w dziejach europejskiej historii. Böhm nie tylko relacjonuje przebieg zdarzeń, ale generalnie omawia historię monarchii w Polsce, poddaje pod refleksję również motywację ludzkich czynów, ich ocenę moralną i konsekwencje. Opisuje także uniwersalne mechanizmy władzy w Polsce - zasady elekcji i ustępowania z tronu, proces koronacji, udział w tych procedurach zwierzchnika Kościoła. W rozprawie nie zabrakło również uwag pisanych z perspektywy sytuacji politycznej w Prusach i Toruniu. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.37-Pol.8.II.38.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.