Commentarii in Artem poëticam Horatii ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1576 Miejsce publikacji: Argentorati Autor:
  • Sturm, Johann
Strony: [76] K. Sygnatura: Pol.6.II.1384 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Calaminus, Georg (1547-1595)
  • Sturm, Johannes (1507-1589)
  • Horacy [Quintus Horatius Flaccus] (65-8 p.n.e)
  • Wyriot, Nikolaus (?-1583)
  • Sztuka poetycka - 16 w.
Data dodania: 14.10.2014

Komentarze do „Sztuki poetyckiej” rzymskiego poety lirycznego okresu augustowskiego, Horacego właśc. Quintus Horatius Flaccus (65 p.n.e.- 8 p.n.e.). Opracowania dokonał niemiecki reformator szkolnictwa Johannes Sturm (1507-1589). Horacy, był autorem Epodów (krótkich utworów o treści politycznej), satyr (ośmieszających wady i słabości ludzkie), pieśni - posiadających doskonałą konstrukcję metryczną oraz bardzo bogatą tematykę: utwory religijne, biesiadne, wiersze do przyjaciół, wiersze do kochanek, motywy klasyczne i hellenistyczne, refleksje na temat śmierci i radości życia, listy – będące wierszowanymi gawędami na tematy filozoficzno-literackie. Wśród nich list "Do Pizonów", znany także, jako "Sztuka poetycka" (Ars poetica) - esej o poezji, dotyczący głównie dramatu (stał się podstawą poetyki europejskiej). Horacy w swojej twórczości poświęcił wiele miejsca pisarzom antycznym, m.in. Cyceronowi (filozofia moralna). Autor komentarza - Jean Sturm, w 1538 roku przybył do Strasburga i założył tam szkołę Gymnase Protestant, w której stworzył nowy zbiór praw, według których funkcjonowała ta placówka (samodzielny ustrój). Szkoła ta i zasady w niej panujące stały się wzorem do naśladowania dla humanistycznego szkolnictwa w całej Europie. Karta tytułowa druku w ozdobnej ramce z motywami roślinnymi, w tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winiety. Przedmowa - Matthaeo Gering, Michael Reinlein. W tekście wiersz dramaturga, poety i nauczyciela Georgiusa Calaminiusa (1547-1595). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1384-Pol.6.II.1385. Format bibliograficzny: 8. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: L.2, J.2. krawędzie – przycięte (barwione) ; typ oprawy (materiał) - pergamin (oprawa z japem) ; obleczenie – koloru białego (jako obleczenie użyto pergaminową kartę z rękopisu) ; okładzina – tektura ; niewielkie deformacje ; niewielkie przedarcia / ubytki ; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.