Comentaria in sumulas Petri Hispani Alberto Cetonas cotinentia q st' queda progymnasmata in libros philosophi Lógica

Typ: Inkunabuł Rok publikacji: 1492 Miejsce publikacji: Colonie Autor:
  • Harderwijk, Gerardus
Strony: [186] K. Sygnatura: Inc.III.4 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Harderwijck, Gerardus de (-1503)
  • Inkunabuł
  • Logika
Data dodania: 07.10.2015

Komentarz do sześciu ksiąg „Traktatu Logicznego” Piotra Hiszpana (ok.1210/1220-1277) autorstwa kaznodziei Gerardusa de Harderwijka (-1503). Petrus Hispanus od 1276 papież Jan XXI, logik, filozof i lekarz, pochodzenia portugalskiego. Studiował na uniwersytecie w Lizbonie i Paryżu. Lekarz papieża Grzegorza X; arcybiskup Bragi. Największą popularność zyskały jego Traktaty logiczne, uważane za podstawowy podręcznik logiki (Hispanus pisał również dzieła na tematy medyczne). Tekst dwuszpaltowy. Na stronie tytułowej oraz w druku dwie ryciny drzeworytnicze (na k. tyt. gotycka figura tzw. Madonna Żeglarzy, u dołu napis Imperium Colonie Lyskirchen). Tytuł dzieła podany w kolofonie: "Commentum sex tractatuum Petri Hispani [...]". Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Inc.III.4-Inc.III.5. Format 2°. Dawne sygnatury: R.3. Pieczątki: 1, 10, 11, 16. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin; oprawa miękka; okładzina odłączona od bloku; średnie ubytki spowodowane przez gryzonie. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.