Colloquium iucundum Albo Kazanie Pogrzebne , Nad zacnym ćiałem niegdy sławnego Pana Andrzeia von Embden/ Kupca Wileńskiego, cżłowieka alias godnego y pobożnego, ktory w Roku Pańskim 1628. 1. Dnia Septembra spokoynie Bogu swemu oddał ducha. [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1628 Miejsce publikacji: Lubcz Autor:
  • Schoenflissius, Andrzej
Strony: [30] Sygnatura: Pol.8.II.1227 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, pol Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 17 w.
  • Schoenflissius, Andrzej (1590 - 1634)
  • Kmita, Piotr Blastus (zm. ok. 1632)
  • Wilno – 17 w.
  • Protestantyzm
  • Epicedium
Data dodania: 13.12.2019

Kazanie pogrzebowe wygłoszone 4 września 1628 roku przez pastora Andrzeja Schoenflissiusa (1590 - 1634) na pogrzebie Andrzeja von Embdena (1573 - 1628). Składa się z dwóch części: homilii opartej na wersie z Apokalipsy (Apoc. 14.13) oraz z przybliżenia postaci zmarłego, opisu jego bogobojnego życia, cnót chrześcijańskich, dzielnego i pełnego wiary znoszenia choroby oraz śmierci w ufności wobec woli Bożej. Utwór zawiera również charakterystyczny dla epicedium element pocieszenia (consolatio) skierowany do wdowy po zmarłym oraz jego rodziny i przyjaciół. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1219-Pol.8.II.1227.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.