Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (Malbork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Cmentarz wojenny Armii Czerwonej w Malborku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 11.08.2017

Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej znajduje się przy ul. 500-lecia Pokoju Toruńskiego, w południowej części Malborka. Cmentarz zajmuje działkę o powierzchni 18 arów w postaci muru betonowego o wysokości 170 cm (od strony południowej 96 cm). Aleja o długości ok. 30 m doprowadza do placu (10 x 7 m) na którym stoi pomnik poświęcony poległym żołnierzom Armii Czerwonej. Monumentalny obiekt o wymiarach 480 x 160 x 800 cm. Całość uzupełniają nasadzenia zieleni wysokiej- lipy i kasztanowce, przy samym pomniku świerki pospolite i białe oraz brzozy. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania, literaturę źródłową oraz szkic sytuacyjny (skala 1:500). Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.