Cmentarz i pomnik żołnierzy radzieckich (Krynica Morska) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Krynica Morska - historia
  • Pomnik żołnierzy radzieckich w Krynicy Morskiej
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.08.2017

Pomnik wykonany z piaskowca o wysokości ok. 4,2 m. Płyta z czarnego granitu o wym. 107 x 50 x 12 cm. Na cokole ustawiony monumentalny pomnik żołnierza radzieckiego, ubrany w długi szynel, trzymający karabin automatyczny. Głowa nieproporcjonalnie duża, hełm z gwiazdą. Pomnik usytuowany w północno-wschodnim narożniku cmentarza, otoczony niskim murkiem z kamienia polnego. Ustawiony na cokole z napisem "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej". Na płycie napis: "Bohaterom żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o oswobodzenie ziemi elbląskiej społeczeństwo powiatu elbląskiego". Pomnik wzniesiony bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych, po powołaniu w Elblągu powiatu. Początkowo miał formę stożkowatego obelisku. W 1970 roku teren cmentarza zniwelowano, dokonano nowych nasadzeń, a w miejsce skromnego obelisku położono płytę granitową. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, literaturę źródłową, szkic sytuacyjny (skala 1:500). Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.