Clenodium perillustris ac magnifici domini domini Johannis Zawadzki succamerarii Pernaviensis...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1655 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Dąbrowski, Seweryn
Strony: [15] K. Sygnatura: Pol.7.III.314 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Zawadzki, Jan (1616-1654)
  • Szczawińska, Teresa (1610-1668)
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Druk funeralny - 17 w.
Data dodania: 07.11.2014

Panegiryk funeralny z dnia 19.01.1655 r. autorstwa Seweryna Dąbrowskiego herbu Odrowąż, napisany na okoliczność śmierci podkomorzego parnawskiego Jana Zawadzkiego (1616-1654). Zawadzki nauki pobierał w Belgii, Niderlandach, pod przewodnictwem swego nauczyciela i wychowawcy, klasyka, profesora historii w Amsterdamie Gerarda Jana Vossiusza, z którym następnie podróżował po Europie wraz z kasztelanicami Feliksem i Krzysztofem Słupeckimi. Karierę polityczną zaczął, zostając w 1640 r. podkomorzym parnawskim. W tym samym roku wysłany przez Władysława IV jako poseł królewski na sejmik pruski generalny w Grudziądzu. Przed 1645 poślubił Teresę Szczawińską herbu Prawdzic, córkę Jakuba, wojewodę brzesko-kujawskiego. Król nadał małżonkom starostwo świeckie w dożywocie [źródła podają, że był mężem wielkich zdolności i wysokiego wykształcenia, posiadał należące do starostwa miasteczko Puck, 43 wsie i folwarki, nadto dobra waplewskie, krasnołęckie i trankwickie w dzisiejszym województwie elbląskim].W 1647 przyszedł na świat jego syn, przyszły historyk – Kazimierz. W 1649 r. drugi syn Jan, następnie Stanisław, dwie córki – Róża (zmarła w dzieciństwie) i Konstancja. Jan Zawadzki zmarł 30.03.1654 r. w wieku 38 lat. W 1655 r. wdowa otrzymała prawo cedowania (dzierżawienia) starostwa dowolnej osobie przez nią wskazaną. Tekst ozdobiony inicjałami i winietami. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.281-Pol.7.III.352.Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: D.2.Miscell.1. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) – półskórek ; obleczenie – brązowa skóra, papier różowy ; okładziny - tektura ; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe ; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów ; średnie deformacje ; średnie zabrudzenia ; brak zacieków / zaplamień ; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami ; niewielkie ubytki spowodowane przez owady.Uwagi: Pol.7.III.314=E.XV.5. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.