Circular-Verordnung wegen genauerer Bestimmung verschiedener im allgemeinen Landrecht und der Gerichts-Ordnung enthaltenen Vorschriften : De Dato Berlin, den 30. December 1798

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1798 Miejsce publikacji: Berlin Strony: 16 s. Sygnatura: Pol.8.III.2474 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fryderyk II Hohenzollern (1712-1786), król Prus
  • Rozporządzenia królewskie
  • Prusy Wschodnie i Zachodnie - prawo
  • Sądownictwo - prawo
  • Landrecht
Data dodania: 01.02.2018

Rozporządzenie z dnia 30.12.1798 r. (następne uzupełnienie w roku 1799 r., sygn. Pol.8.III.2478) w sprawie regulacji zarządzeń oraz instrukcji zawartych w powszechnym prawie krajowym dla państw królewsko-pruskich (Landrecht), sporządzone w Berlinie z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. Rozporządzenie zapisane w I-XII punktach podaje uzupełnienia i korekty dotyczące m.in. zapobiegania zamieszkom, karom dla inicjatorów i uczestników zamieszek, prawnej reprezentacji praw dzieci podczas spraw rozwodowych, regulacje dotyczące przepadku mienia, przestrzegania praw obywatelskich, rozstrzygania spraw przez sądy różnych instancji etc. Na końcu druku skrót „L.S” [łac. loco sigilli] - napis potwierdzający opatrzenie oryginałów pieczęciami królewskimi. Dokument zatwierdzony również przez urzędnika Goldbecka. Typ oprawy (materiał): papier, obleczenie – niebieskie, krawędzie - przycięte. Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.2457-Pol.8.III.2491.