Chronologia : Hoc est, Omnium Temporum Et Annorum Ab Initio Mundi Usque Ad Annum A Nato Christo 1552 ... Item Commentariorum ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1601 Miejsce publikacji: Witebergae Autor:
  • Funck, Johann
Strony: [7], 173, [34], [138] K. Sygnatura: Pol.7.IV.28 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Funck, Johann (1518-1566)
  • Biblia - komentarz
  • Historia - źródła - do 16 w.
  • Hohenzollern, Albrecht (1490-1568)
Data dodania: 28.10.2014

Chronologia od początku świata, od narodzin Chrystusa do roku 1561. Tekst jest uzupełnieniem wcześniej wydanej edycji obejmującej lata do 1552.Autorem druku jest niemiecki teolog luterański Johann Funck (1518-1566), który uzupełnił tekst o nowe terminy biblijne oraz elementy historyczne. W druku tabele z kolumnami, z możliwością wprowadzenia historycznych zdarzeń. Na marginesach dopiski oraz wyjaśnienia. „Chronologia" napisana w stylu narracji, opowiada o stworzeniu świata i człowieka: upadek, Ewangelia, Kain i Abel, Enoch, historia Józefa, historia Izaaka i Ezawa etc. Za tablicami indeks alfabetyczny oraz komentarze (z osobną kartą tytułową), obejmujące chronologię wydarzeń i nazewnictwo -ujęte w rozdziałach I - X. Przed kartą tytułową całego druku rękopiśmienne zapiski oraz znak własnościowy: Wilhelm Stub. Na s. tyt. fragment tekstu w jęz. greckim. W tekście dedykacja skierowana do księcia brandenburskiego Albrechta starszego. Format bibliograficzny: 2°. Pieczątki: 1, 3 10, 11. Dawne sygnatury: CC.1, D 416f. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Krawędzie przycięte – barwione na zielono; typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem); zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe ; okładzina - tektura; średnie zabrudzenia; niewielkie zacieki / zaplamienia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady; niewielkie ubytki spowodowane przez gryzonie. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.