Chronik und Statistik der evangelischen Kirchen in den Provinzen Ost- und Westpreussen

Typ: Książka Rok publikacji: 1890 Miejsce publikacji: Neidenburg Autor:
  • Harnoch, Agaton
Strony: XXIX, 579 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Architektura sakralna
  • Elbląg - kościoły - statystyka
  • Kościoły w Prusach
Data dodania: 22.06.2010

Historia i dane statystyczne na temat poszczególnych kościołów prowincji Prusy Wsch. i Prusy Zach. Kronika i pozostałe informacje o parafiach zostały opracowane przez Agathona Harnocha, pastora ewangelickiego w Muszakach i ławnika synodu w Nidzicy. Opracowanie zawiera opisy poszczególnych parafii, składające się z trzech – czterech części: I) historia świątyni, opis jej zewnętrznej bryły i wnętrza, II) statystyki odnośnie nabożeństw, udzielanych sakramentów, pogrzebów, wynagrodzenia pastorów i kaznodziei, III) miejscowości, w których znajdują się szkoły i pozostałe miejscowości parafii wraz z liczbą mieszkańców, cmentarze i ewentualnie obecność innych wyznań, IV). Kościoły katolickie na terenie parafii.