Chronica : Das ist. Beschreibung der fürnembsten gedechtnuswirdigen Historien...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1569 Miejsce publikacji: Königsperg Autor:
  • Hasentödter, Johann
Strony: 252, [1] K. Sygnatura: Pol.6.II.692 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Hasentöter, Johann (1517-1586)
  • Daubmann, Jan (?-1573)
  • Kronika historyczna
Data dodania: 17.11.2014

Wierszowana kronika „historyczna“ wydarzeń od stworzenia świata (datowanego przez autora na rok 3963 przed Chrystusem) do panowania cesarza Maksymiliana II. Autor – niemiecki kronikarz i zarazem poeta, tworzący po łotewsku Johann Hasentöter (1517-1586) przeszedł do historii jako autor pierwszego drukowanego tekstu w języku łotewskim, była nim modlitwa Ojcze nasz. Przed kartą tytułową kroniki - zapiski rękopiśmienne. Na odwrotnej stronie karty tytułowej wiersz: „In Dantiscanorum Insignia". Dedykacya Consulibus et Senatui Civitatis Gedanensis oraz herb Gdańska. Tekst kroniki zamieszczony w ramkach. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winietki. Za przedmową autora indeks królów (władców). Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: L.7. Inne znaki własnościowe: D. Weber. Typ oprawy (materiał) - brązowa skóra ; okładziny - deski ; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe ; na skórzanych paskach zapinki (brak dolnej zapinki) ; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów ; niewielkie przedarcia / ubytki ; średnie zacieki / zaplamienia ; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. Uwagi: E.XVIII.53. Uszkodzenia grzbietu. Uszkodzenia dolnej kapitałki. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.