Christlicher Unterricht, Wie sich ein Rechtgläubiger...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1680 Miejsce publikacji: Dantzig Autor:
  • Schelguig, Samuel
Strony: 41 Sygnatura: Pol.7.II.1761 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Schelwig, Samuel (1643-1715)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Luteranizm
Data dodania: 28.01.2014

Druk religijny autorstwa luterańskiego teologa i pedagoga Samuela Schelwiga (1643–1715). Autor zawarł w nim ostrzeżenie, skierowane dla prawowiernych luteran przed zwodniczymi rozważaniami, rozpowszechnianymi w piśmie autora podpisującego się jako „Poszukiwacz prawdy” wraz ze wskazówkami, jak należy ustosunkować się do zawartych w nim tez. Schelwig był kaznodzieją w gdańskim kościele św. Katarzyny, zasłynął jako obrońca luteranizmu w „czystej” postaci, przeciwnik odłamu pietystycznego, zwalczał m. in. tzw. „rozszerzony i poprawiony” katechizm Lutra. Druk współoprawny z innymi tekstami religijnymi (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1758-Pol.7.II.1762. Dane dotyczą oprawy klocka: Pieczątki w druku: 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5. Inne znaki własnościowe: Przed kartą tytułową rękopiśmienna dedykacja od Johannesa Christiana Johna dla Biblioteki Gimnazjalnej 1724. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS. Typ oprawy druku - biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie - barwione; blok mocno zdeformowany; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia/zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.