Christliche/ wolgegründete/ abgezwungene/ doch Nottürfftige Antwort. Auff das unchristliche und unnötige groß Lästerbuch Michael

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1612 Miejsce publikacji: Offenbach Autor:
  • Adam, Jakob
Strony: [24], 139 Sygnatura: Pol.7.II.444 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Adam, Jakob (1568-1618)
  • Coletus, Michael (1596–1616)
  • Reformacja
  • Polemiki religijne -17 w.
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 19.11.2013

Pismo polemiczne autorstwa Jakoba Adama (1568-1618) – pastora reformowanego w kościele św. Elżbiety, wystosowane w odpowiedzi na zarzuty mu stawiane, opublikowane przez Michaela Coletusa (1596-1616) – pastora luterańskiego w kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Spór dotyczył kwestii doktrynalnych, związanych głownie z Eucharystią. Inny, bardziej głośny spór miał Adam z diakonem luterańskim Johannesem Walterem, a dotyczył on ołtarza w gdańskim kościele św. Jana – w 1589 luteranie postanowili wyposażyć świątynię w bogato rzeźbiony, ozdobny ołtarz, przeciw czemu zaprotestowali zwolennicy ewangelicyzmu reformowanego pod wodzą Adama i w 1612 zastąpili ołtarz prostym, drewnianym (pogląd Adama na kwestię prostoty ołtarzy wyrażony jest także w druku). Dawna sygnatura: M.5. Typ oprawy – pergamin; obleczenie – zielone/niebieskie; okładzina – miękka; wiązania - płaskie skórzane przewleczone; blok lekko zdeformowany; ubytki i przedarcia; znaczne zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.