Christliche Rettung der Substantz und des Wesens des H. Abendtmals ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1603 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Milonius, Michael
Strony: [86] K. Sygnatura: Pol.6.II.888 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Augsburskie wyznanie wiary
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Transsubstancjacja
  • Religia - rozważania - 17 w.
Data dodania: 30.10.2014

Druk religijny autorstwa Michaela Miloniusa – kaznodziei w Krzyżanowie na Żuławach Malborskich, piętnujący kalwinistyczne pojmowanie Eucharystii, wedle którego w Komunii Św. nie są realnie obecne ciało i krew Chrystusa. Autor druku broni natomiast, propagowanego m. in. przez Lutra, poglądu o transsubstancjacji, czyli realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Spór, jak można wywnioskować m. in. na podstawie druku, był zajadły, z obu stron padały – obok argumentów – także inwektywy (kalwiniści mieli nazywać luteran m. in. kanibalami, mięsożercami i krwiopijcami, ci zaś odwdzięczali się, mieniąc kalwinistów świętokradcami). Jak podkreśla Milonius, pogląd Lutra na Eucharystię potwierdzony został w artykule dziesiątym Augsburskiego wyznania wiary, stanowiącym iż „w Wieczerzy Pańskiej prawdziwie obecne i rozdzielane są ciało i krew Chrystusa”. Na Żuławach, podobnie jak w całych Prusach, luteranizm zdecydowanie dominował, kalwinizm systematycznie pozyskiwał jednak nowych zwolenników (na kalwinizm przeszedł m. in. elektor brandenburski i książę pruski Jan Zygmunt), co tłumaczy wydawanie także i tutaj antykalwińskich polemik. Karta tytułowa w ozdobnej alegoryczno-florystycznej ramce. W druku marginalia. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.887- Pol.6.II.889. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: M.5. Inne znaki własnościowe: Usunięty ekslibris rękopiśmienny na wyklejce. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Krawędzie przycięte - barwione; typ oprawy (materiał) - pomarańczowy pergamin (oprawa z japem); okładziny - tektura. Zbrązowienia części kart. Konstrukcja – pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie zabrudzenia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.