Christ-bescheidenes Send-Schreiben, eines evangelischen Lehrers an seinen Freund N. N. in Hamburg...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1693 Miejsce publikacji: Amsterdam Autor:
  • Mayer, Johann Friedrich
Strony: 20 Sygnatura: Pol.7.II.1793 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Mayer, Johann Friedrich (1650-1712)
  • Horb, Johann Heinrich (1645-1695)
  • Druk teologiczny – 17 w.
  • Religia - rozważania - 17 w.
Data dodania: 06.12.2013

Druk religijny w postaci listu D. J. autorstwa luterańskiego teologa Friedricha Mayer’a (1650-1712) do przyjaciela N. N. w Hamburgu. Druk zainspirowany został oficjalnym potępieniem pisma Johanna Heinricha Horba (1645-1695) „Die Klugheit der Gerechten...” , będącym tłumaczeniem książki francuskiego mistyka Pierr’a Poiret. W piśmie tym Poiret, a za nim Horb, postuluje m. in. wychowywanie dzieci w całkowitym odcięciu od świata zewnętrznego, niezapoznawanie ich nauką, sztuką i osiągnięciami ludzkiej myśli, a jedynie z wiarą. Mayer w swej polemice odrzuca wprawdzie poglądy Horba, jednocześnie jednak zwraca uwagę, iż publiczne potępienie autora bez przeprowadzenia z nim wcześniej rozmowy wyjaśniającej nie jest zgodne z duchem chrześcijańskiej miłości. Dawne sygnatury druku: U.7.Misc.4. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy druku – półpłótno; obleczenie – czarny marmurek; okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zabrudzenia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1788-Pol.7.II.1797.