Certamen novem Musarum, Illustrissimae Principi [...] Mariae Leonorae, natae Ducissae Iuliacensi, Cliuensi et Bergensi, Marchionissae Brandenburgensi...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1615 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Leius, Matthias
Strony: [12] K. Sygnatura: Pol.6.II.418 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Jülich-Kleve-Berg, Maria Eleonora (1550-1608)
  • Poezja łacińska - 17 w.
  • Muzy
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Rhode, Jakub (1540–1602)
Data dodania: 27.03.2015

Tekst jest odpowiedzią autora, Matthiasa Leiusa pochodzącego z niemieckiego Księstwa Jülich (Iuliacensis), na rzucone mu wyzwanie do poetyckiego pojedynku poświęconego Muzom (certamen Musarum). Swój utwór Leius dedykuje pochodzącej z rodu Jülich-Kleve-Berg księżnej pruskiej, Marii Eleonorze (1550-1608). W poprzedzającym utwór liście dedykacyjnym przyjmujący wyzwanie zapewnia o swym największym staraniu dla dobra sztuki oraz liczy na przychylność księżnej dla jego próby poetyckiej. Sam utwór rozpoczyna wezwanie do Muz połączone z pochwałą sztuki wprowadzającej harmonię i ład w świecie oraz unieśmiertelniającej człowieka. Dalej następuje pochwała każdej z Muz, kolejno przywołuje dziedziny reprezentowane przez: Klio, Melpomene, Thalię, Terpsychorę, Euterpe, Erato, Kalliope, Uranię, Polihymnię, wychwalając każdą z nich. Zapytując o pierwszeństwo, uznaje uprzywilejowane miejsce każdej z Muz – u każdego człowieka inna może zasadnie otrzymać pierwszeństwo. Na koniec poeta uznaje, iż sam Apollo rozpisał konkurs – po to, by na nowo rozniecić miłość do Muz. Tekst wydany w Gdańsku w drukarni Jacoba Rhode (1540-1602). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.392-Pol.6.II.6.II.426. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 5, 10, 11. Dawne sygnatury: N.2., N.2.Misc.2. Zewnętrzne oznaczenia: DT, TD. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin; krawędzie przycięte - barwione; okładziny - tektura; zdobienia oprawy - tłoczenia złocone; niewielkie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.