Catalogus aller Galenischer und chymischer Artzneyen, die bey Godthard Stroband…medicamentario in Elbing...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1663 Miejsce publikacji: [Elbing] Autor:
  • Stroband, Godthard
Strony: 132 Sygnatura: Pol.7.II.5241 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stroband, Godthard (? - 1688)
  • Medycyna - 17 w.
  • Farmakologia - 17 w.
  • Galen (130-200 n. e.)
Data dodania: 18.09.2013

Katalog niemiecko-łaciński „wszystkich leków galeńskich i chemicznych” autorstwa praktykującego w Elblągu aptekarza Godtharda Strobanda. (Sformułowanie „lek galeński” pochodzi od imienia Galenusa – greckiego lekarza i anatoma, praktykującego m.in. jako lekarz gladiatorów, którego osiągnięciem było usystematyzowanie wad postawy czy opisanie typów ludzkich temperamentów. Galenus rozwinął też naukę o środkach leczniczych, na którą powoływano się jeszcze wiele wieków po nim). Stroband uporządkował wszystkie znane mu i stosowane wówczas środki lecznicze, do których zaliczył zarówno medykamenty występujące w naturze (podzielił je m.in. na drzewa, kwiaty, „leki” pozyskiwane z morza – np. muszle, korale, kamienie o właściwościach leczniczych, środki pochodzenia zwierzęcego, m.in. sproszkowane bociany i jeże oraz zęby dzika), jak również medykamenty sporządzane: pigułki, oleje, balsamy, maści czy tzw. cukry, czyli zaprawione z cukrem owoce, korzenie, kwiaty etc.). Oprawa druku – szare płótno. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.