Capitula extantiora edicti provincialis Saxonici de vindicta privata et violatione pacis publicae inter personas nobiles, et quae sub his comprehenduntur, aut alias honestioris conditionis sunt, prohibita

Typ: Stary druk Rok publikacji: [ca 1750] Miejsce publikacji: [s.l.] Strony: 2 Sygnatura: Pol.8.III.718a biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Saksonia - prawo karne - 18 w.
  • Saksonia - regulacje prawne - pojedynki - 18 w.
  • Saksonia - edykt prawny - 18 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 09.12.2019

Opis dokumentu

Edykt wydany w Saksonii dotyczący zakazu prywatnej zemsty oraz naruszania pokoju publicznego przez osoby szlachetnie urodzone i im podległe. Trzy pierwsze punkty dotyczą kar za zniesławienie i obrazę oraz okoliczności, które mogą wpłynąć za surowszą karę za te wykroczenia. Punkty od 4 do 8 dotyczą różnych form fizycznej napaści, od uderzenia kogoś po zorganizowanie napaści. Punkt 9 mówi w jaki sposób osoba obrażona lub napadnięta powinna złożyć skargę. Punkty, od 10 do 27 dotyczą pojedynków i wyznaczają kary za wyzywanie na pojedynek, za ucieczkę po wyzwaniu na pojedynek, za przyjęcie wyzwania i stanięcie do pojedynku, za zabicie lub zranienie kogoś w pojedynku, za ukrywanie osób, które uciekły po odbyciu pojedynku, za pomagnie i przypatrywanie się pojedynkom. Edykt również nakazuje denuncjację wszystkim, którzy wiedzą o mającym się odbyć pojedynku, i mówi o wynagrodzeniach pieniężnych dla denuncjatorów. Ostatni punkt mówi o karze śmierci (mieczem, jeśli osoba jest szlachetnie urodzona, przez powieszenie jeśli jest niskiego stanu) dla tych, którzy dokonali morderstwa z premedytacją. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651- Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.