Cajus Fabritius: ein Sing- und Trauer-Spiel, vorgestellt aufn Königl. Pohln. und Chur-Fürstl. Sächss. Schau-Platz zu Dreßden

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1734 Miejsce publikacji: Dresden Autor:
  • Hasse, Johann Adolf
  • Zeno, Apostolo
Strony: 88 Sygnatura: Pol.8.II.2487 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Formy sceniczne - opera - 18 w.
  • Gaius Fabricius Luscinus
  • Pyrrus
  • Hasse, Johann Adolf (1699-1783)
  • Zeno, Apostolo (1669-1750)
Data dodania: 16.12.2019

Opera poświęcona historycznemu, starożytnemu rzymskiemu politykowi Gajusowi Fabrycjuszowi Luscynusowi (zm. po 275 p.n.e.). Muzykę do utworu skomponował jeden z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów doby późnego baroku - Johann Adolf Hasse (1699-1783), słowa zaś napisał wenecki poeta Apostolo Zeno (1669-1750). Wydanie to jest tłumaczeniem z języka włoskiego na język niemiecki (dokonane w roku 1734) i wpisywało się w zapoczątkowany we Francji trend tłumaczenia oper z języka włoskiego na języki narodowe. Utwór ten wykonano na dworze Augusta II. Opera opowiada o pełnej wzajemnego szacunku relacji między rzymskim politykiem Gajusem Fabrycjuszem a władcą Epiru Pyrrusem - toczącym wojnę z rzymską republiką. Główny bohater przybywa na dwór Pyrrusa zawrzeć pokój i wplątuje się w sieć intryg w których prominentną rolę odgrywa żona króla Epiru Birccena. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.2485 -Pol.8.II.2487.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.